Вчора, 29 березня, в онлайн-режимі відбулася пресконференція за участю провідних спортсменів з різних країн світу на тему «Реакція на рішення МОК про допуск російських та білоруських спортсменів до міжнародних змагань».
Учасники пресконференції висловили незгоду з можливим поверненням представників рф та рб на міжнародну спортивну арену навіть у нейтральному статусі, наголосили на порушенні у зв’язку з цим прав українських спортсменів, обговорили безлад, яке внесло це рішення у систему олімпійського відбору, а також те, як пропагандистська машина цих країн використовує спорт у власних цілях.
Свою позицію висловила й олімпійська чемпіонка з фехтування на шаблях Olga Kharlan, зазначивши у вступному слові, що вона є учасницею чотирьох Олімпіада і дуже сподівається виступити й на п’ятій:
«Для кожного спортсмена – Олімпіада це головний старт в кар’єрі. Для когось Париж-2024 може стати першими Іграми, для когось – останніми… Мені важко змиритися з думкою, що туди поїдуть представники країн-агресорок, а нас там не буде. Ми заслуговуємо на те, щоб змагатися у Парижі-2024 у будь-якому випадку.
З іншого боку, ми маємо зробити усе можливе, щоб тих, хто розв’язав війну і використовує спорту у цілях своєї пропаганди, там не було. Як українська спортсменка я хочу виступати на Олімпіаді, як громадянка України я навіть не уявляю, як стояти поруч з представниками рф та рб, знаючи, що вони підтримують війну або відмовчуються, або щобільше представляють армійські структури. Національному олімпійському комітету, нашому уряду та федераціям потрібно буде прийняти дуже важке рішення».
Ольга Харлан також розповіла про свої враження від Конгресу Міжнародної федерації фехтування (FIE) від 10 березня 2023 року, на якому було прийнято рішення про повернення представників рф та рб до змагань.
«Для мене, як української фехтувальниці, важко впоратися насамперед психологічно, а тепер також і фізично з позицією Міжнародної федерації фехтування, яка допустила до змагань росіян та білорусів. Я брала участь і виступала на Конгресі, на якому приймалося це рішення, а також на такому ж Конгресі у листопаді 2022 року, коли питання повернення представників рф та рб було відкладено до березня 2023 року.
Що мене здивувало найбільше, це те, що я не почула жодних слів на підтримку українських фехтувальників чи нашої федерації, що дисонувало з заявою Міжнародного олімпійського комітету про солідарність з Україною, яку ми дійсно відчували. Натомість вже на другій хвилині промови виконувача обов’язків президента FIE Еммануеля Каціадакіса, я почула про те, що за потреби вони будуть змінювати місця проведення змагань, якщо організатори не зможуть гарантувати в них участь росіянам та білорусам. Вже тоді я зрозуміла: те, у що я не хотіла і не могла повірити, адже війна продовжується і українці далі гинуть у цій війні, станеться.
Після того, як рішення було прийняте, ми, звичайно, вийшли у публічну площину. Я дала багато інтерв’ю, намагаючись пояснити абсурдність дій FIE. Я дуже вдячна своїй колезі німецькій шаблістці Леа Крюгер за її активну позицію, організації «Global Athlete», а також усім 323 фехтувальникам, які підписали листа до Міжнародного олімпійського комітету та FIE із закликом залишити в силі заборону на участь у змаганнях представників росії та білорусі. Це демонструє, що спортсмени мають свою позицію, їх голос потужний!
Останнє рішення Виконкому МОК, так само як і FIE, викликає дуже багато запитань у мене, як у представниці збірної України. Одне зрозуміло вже зараз, ми не повинні мовчати, маємо зробити усе, щоб нас почули. І я вдячна за можливість виступити на цій пресконференції!»