Українські шаблістки двома нагородами завершили останній в сезоні 2023/24 і перед Олімпіадою Кубок світу, який проходив 17-19 травня в Пловдиві (Болгарія). Спочатку Ольга Харлан стала срібною призеркою, здобувши таким чином свою 33-тю особисту медаль КС у кар’єрі, а наступного дня вона зійшла на найвищу сходинку п’єдесталу пошани вже разом з подругами по команді Аліною Комащук, Юлією Бакастовою та Оленою Кравацькою.
Наша олімпійська чемпіонка була просто нестримною на доріжці в Пловдиві. Розпочавши виступи в особистих змаганнях завдяки високому місцю у світовому рейтингу FIE одразу з основної сітки, вона як і на останньому чемпіонаті світу, в першому ж раунді зустрілася з “нейтральною атлеткою” Анною Смірновою.
Заволодівши ініціативою з перших секунд і повівши 3:0, титулована українська шаблістка жодного разу не дозволила суперниці з країни-агресорки наблизитися більш ніж на два удари та здобула переконливу перемогу – 15:8, не потиснувши їй руку, так само як і в Мілані.
Нагадаємо, що в липні 2023 року після такої ж беззаперечної перемоги, відмови від рукостискання та протесту опонентки, Ольгу Харлан було дискваліфіковано.
Дискваліфікацію невдовзі призупинили, а згодом і скасували, після апеляції Федерації фехтування України до Бюро Міжнародної федерації фехтування (FIE) та шаленої хвилі обурення не лише української, але й світової спортивної спільноти, що дозволило лідеру нашої збірної все ж виступити згодом в командних змаганнях і здобути надважливі очки в рейтинг олімпійської кваліфікації на Париж-2024.
Українські шаблістки командою відібралися на Ігри-2024, а отже Ользі Харлан не знадобиться спеціальна квота, яку виділив після несправедливості вчиненої щодо неї на чемпіонаті світу на знак підтримки та солідарності з українською шаблісткою Міжнародний олімпійський комітет (МОК) в особі Томаса Баха.
Додамо, що рукостискання суперників згодом вивели з розряду обов’язкових процедур на змаганнях з фехтування під егідою FIE.
Після перемоги над Смірновою Харлан продовжила впевнено крокувати турнірною сіткою, вигравши ще три поєдинки – в італійок Елоізи Пассаро (15:7) і Росселли Грегоріо (15:5), а також американки Елізабет Тартаковскі (15:8).
В 1/2 Ольга у напруженому протистоянні взяла гору над дворазовою чемпіонкою світу (2022, 2023) японкою Місакі Емурою (15:13). Зупинити нашу шаблістку сьогодні змогла лише перший номер світового рейтингу FIE Сара Бальзер з Франції (8:15).
Ще три представниці України, які пробилися до основної сітки, склали зброю в 1/32 фіналу: Олена Кравацька поступилася німкені Ларіссі Айфлер (9:15), Юлія Бакастова – американці Майя Чемберлейн (14:15), Аліна Комащук – бронзовій медалістці Олімпіади-2020 француженці Манон Апіті-Брюне (10:15).
В 1/64 склала зброю Вікторія Коротченко, поступившись Зохрі Норі Кехлі з Алжиру (11:15), не змогла подолати груповий тур Валерія Гнідашева (0/6).
***
Наступного дня українська четвірка у складі Ольги Харлан, Аліни Комащук, Олени Кравацької та Юлії Бакастової виборола командне золото.
На шляху до найвищої сходинки п’єдесталу підопічні Євгенія Стаценка та Андреа Теренціо здобули чотири перемоги: в 1/8 – над Алжиром (45:35), в 1/4 – над США (45:38), в 1/2 – над першим номером посіву Францією (45:38).
У напруженому фінальному протистоянні українки взяли гору над головною несподіванкою турніру – збірною Іспанії, яка вибила з боротьби Угорщину та Південну Корею, обох з рахунком 45:44. Виходячи на заключний бій за рахунку 37:40, наша олімпійська чемпіонка Ольга Харлан вирвала для команди перемогу (45:43).
Відзначимо, що для українських шаблісток це третя командна медаль Кубка світу в сезоні після срібла в Афінах і бронзи в Сінт-Нікласі й перша перемога з травня 2023 року, коли було здобуто золото в Батумі.
Шабля, жінки (особисті) | Шабля, жінки (командні) |
1. Сара Бальзер (Франція) 2. Ольга Харлан (Україна) 3. Місакі Емура (Японія) 3. Деспіна Георгіаду (Греція) 38. Олена Кравацька (Україна) 51. Юлія Бакастова (Україна) 63. Аліна Комащук (Україна) 75. Вікторія Коротченко (Україна) 141. Валерія Гнідашева (Україна) | 1. Україна (Ольга Харлан, Аліна Комащук, Юлія Бакастова, Олена Кравацька) 2. Іспанія 3. Франція |