Головна / Новини / Різне / Анастасія Лобортас: «Коли бачиш, як кінцевий результат роботи оживає в руках спортсменів і стає справжнім символом перемоги – це  надихає і дає сили досягати нових вершин» 
Анастасія Лобортас: «Коли бачиш, як кінцевий результат роботи оживає в руках спортсменів і стає справжнім символом перемоги – це  надихає і дає сили досягати нових вершин» 
На фото Анастасія Лобортас

– “Лобортас”, як нам відомо, не вперше розробляє і виготовляє нагороди для спорту. Поділіться, будь ласка, Вашим досвідом у цій сфері, в чому особливість такої роботи у порівнянні зі створенням ювелірних прикрас? 

«Так, все вірно. Рівно 15 років тому, в жовтні 2009-го, на урочистому засіданні 80-го ювілейного конгресу Всесвітньої шахової федерації FIDE був представлений відновлений майстрами Дому Lobortas Кубок Нони Гапріндашвілі, однієї з найвідоміших шахісток світу. Цей Кубок був дуже пошкоджений при транспортуванні,  нам вдалося його реставрувати. З цього і почалася історія розробки і виготовлення нагород для спорту.  

Понад десять років Дім Lobortas створював унікальну серію трофеїв для FIDE: Гран-прі як для чоловічих, так і для жіночих серій у формі великих і маленьких кубків, особливу шахову нагороду Caissa Chess Award та спеціальні відзнаки для журналістів.

За цей час ми встигли зробити багато цікавих кубків, трофеїв та нагород для міжнародних спортивних організацій та національних олімпійських комітетів, у тому числі кубок для переможця Golf European ChallengeTour, ексклюзивні нагороди для учасників Конгресу Світової Боксерської Ради (WBC), особливі пам’ятні нагороди на 100-річчя Польського олімпійського комітету.

На замовлення Міжнародного союзу велосипедистів (UCI) в січні цього року було створено особливу нагороду, присвячену 5-річчю “Athletica Vaticana”, яку було урочисто вручено Його Святості Папі Франциску Президентом UCI».

– В чому особливість такої роботи у порівнянні зі створенням ювелірних прикрас? 

«Хоч підхід до формоутворення та вибору матеріалу різний, ми однаково старанно та майстерно створюємо як спортивні нагороди, так і вишукані ювелірні парюри. В нашому розумінні кубок – це спадок скарбниці досягнень спорту, це слід в історії та стимул для наступних поколінь».

Фото Дмитра Путінцева

– Кубки для фехтування були створені за авторською ідеєю президента нашої Федерації Михайла Ілляшева. Розкажіть, будь ласка, наскільки складно було втілити її в життя?

«Це було не складно, це було натхненно! Ідея проєкту з’явилася досить давно, близько року тому Федерація фехтування України поділилася своїми планами щодо проведення змагань та зазначила, що хотіла б вручати переможцям особливі, історичні кубки. Так все і почалося.

Насправді тема фехтування для нас не нова, ми зробили вже декілька скульптурних композицій на цей момент, присвячених фехтуванню, але от кубки – це зовсім інше, це нове. Задача стояла показати фехтування сучасно, креативно, енергійно, але при цьому стримано. 

Я в захваті від того, скільки уваги та часу приділила Федерація фехтування питанню кубків. Це стосується і професійних консультацій щодо особливих деталей зброї, і рекомендацій відносно колористики та формоутворення».

– Де черпали натхнення? Можливо тримали в руках фехтувальну зброю чи передивлялися бої?

«Кожен новий проєкт ми починаємо з аналізу та дослідження питання перед тим, як намалювати перші ескізи. Вивчаємо тему через перегляд відео еталонних змагань, біографії чемпіонів та історію. Але, як на мене, завжди найбільш ефективним є те, що ми залучаємо для консультацій провідних спортсменів, які діляться з нами своїм досвідом, розкривають особливості техніки та правил, таким чином допомагаючи нам зануритися глибше в професійне життя спортсмена, дізнатися його відчуття, складнощі, радощі й те, що мотивує в спорті.

Спорт, як мистецтво, неймовірно надихає сам по собі, особливо цьогорічні Олімпійські ігри, де Україна здобула надзвичайно цінні історичні медалі. Всім серцем і всією командою вболівали за жіночу команду з шаблі і за неперевершену Ольгу Харлан, яка ще більше закохала у фехтування».

– Будемо вдячні, якщо дозволите нам зазирнути у залаштунки технологічного процесу і розкажете про те, як він проходив: від створення ескізів до виготовлення кубків, і скільки це зайняло часу?

«Завжди найважче – це  описати процес. Ми ідеологічно – експериментаторська лабораторія, яка досліджує життя через мистецтво, тому кожен новий проєкт – це новий виклик у пошуку ідеї, форми та художнього рішення.

Рік тому ми взялися за розробку кубків для фехтування, після аналітичної частини перейшли до ескізування. Ескізи кубків та скульптур ми часто даємо одразу декільком художникам, щоб на початковому етапі зрозуміти, у кого ця тема відгукується найбільше. Тільки при взаємодії чистої емоції та таланту  створюються справжні шедеври, треба, щоб художник відчув тему, проникся нею.

Після погодження ескізів почалась архітектурна частина, де малюнок знайшов об’ємно-просторове рішення. На цьому етапі доопрацьовуються важливі елементи: символіка, силуети зброї, розмір і. т.д.  Ну, а коли макетування доходить до фінальної стадії, проєкт переходить в руки художників по металу, це фінішна пряма кожного нашого проєкту і вирішальний момент. Цей проєкт дав нам привід поекспериментувати зі штучним каменем, ми відкрили для себе багато нового та корисного у технічному полі».

– Що це за відчуття, коли бачите свою роботу в руках щасливих переможців?

«Як не банально це прозвучить, але я відчуваю справжню гордість, схожу на ту, яку батьки відчувають за своїх дітей. Кожен кубок, скульптура, прикраса є сукупністю кропіткої роботи великої кількості людей. Коли бачиш на власні очі, як кінцевий результат командної роботи наповнюється енергією, оживає в руках спортсменів, стає не просто витвором Мистецтва, а справжнім Символом Перемоги – це  надихає, дає сили йти вперед і досягати нових вершин». 

– Яке місце спорт займає у Вашому житті? 

«Спорт, звичайно, є невід‘ємною частиною життя моєї сім’ї та життя команди ювелірного Дому Лобортас. Хоча я і не займаюся професійним спортом, але люблю активний спосіб життя, завжди виділяю у своєму графіку час на заняття спортом. Також звісно переглядаємо трансляції,  іноді ходимо на змагання. Тема спорту вже багато років є активною в нашому робочому процесі. В нашому портфоліо велика кількість кубків, нагород та спортивної айдентики. Також ми створили унікальну скульптурну колекцію “Спорт 21 століття” яка продовжує ідею засновника сучасних Олімпійських ігор П’єра де Кубертена : “На спорт слід дивитися як на джерело мистецтва та як на зручний привід для заняття ним. Він перебуває біля основи мистецтва тією мірою, якою його продуктом є живі скульптури, що зображують спортсменів.” 

Фехтування вважаю одним з найбільш інтелектуальних та естетичних видів спорту – поєднанням лицарського поєдинку та математичної стратегії, це дійсно боротьба не тільки швидкості, точності та технічності, а й справжня битва інтелектів». 

Пресслужба ФФУ